شما اینجا هستید

مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي در هجدهمين همايش کتاب سال حوزه خوش درخشید

  هجدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی 36 اثر برگزیده در رشته‌های مختلف علوم اسلامی برگزار شد.

  در این همایش که با حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله اعرافی و جمعی از علما، فرهیختگان، شخصیت‌های علمی و برگزیدگان کتاب سال برگزار شد، از 36 اثر برگزیده شامل؛ 9 اثر به عنوان آثار برگزیده، 9 اثر به عنوان شایسته تقدیر و 18 اثر هم به عنوان آثار قابل تحسین تجلیل شد.

  در اين مراسم، کتاب «کتابشناسي تفصيلي منطق و تاريخ منطق» اثر مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي به عنوان اثر شايسته تحسين شناخته شد.

  کتاب«چیستی و نقش قضایای تحلیلی و ترکیبی در منطق و معرفت شناسی» نوشته جناب حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر احمد ابوترابی (رياست مرکز پژوهشي دائره‌المعارف علوم عقلي اسلامي)  به عنوان اثر برگزيده سال انتخاب شد.

   

  تقسيم قضايا به تحليلي و ترکيبي از مهم‌ترين و جنجالي‌ترين مسائل معرفت‌شناسي و فلسفه تحليلي به شمار مي‌آيد. فيلسوفان غرب از اين تقسيم، اهداف و انتظارات بسيار داشته‌اند. در اين نوشته نشان داده شده است که اين تقسيم کارايي لازم را براي نيل به آن اهداف ندارد، اما اين انتظارات را تقسيم‌هاي هشت گانه قضايا در منطق مسلمانان، کاملا برآورده مي‌سازد.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه